http://www.mhud.gov.ir/Portal/Picture/ShowPicture.aspx?ID=1ed971bb-704f-49ed-9c00-449bf9c5cb2a
معاونوزیر مسكن و شهرسازی و رییس سازمان ملی زمین و مسكن در نشست خبری صبح امروز سه شنبه 6 بهمن ماه از افتتاح 12 هزار واحد مسكونی اجاره به شرط تملیك طی دهه فجر خبرداد و گفت: با افتتاح این تعداد واحد مسكونی پرونده واحدهای اجاره به شرط تملیك بسته خواهد شد..


به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی وزارت مسكن وشهرسازی مهندس احمد اصغری مهرآبادی در نشست خبری صبح امروز سه شنبه 6 بهمن ماه از افتتاح 12 هزار واحد مسكونی اجاره به شرط تملیك طی دهه فجر خبرداد و گفت: با افتتاح این تعداد واحد مسكونی پرونده واحدهای اجاره به شرط تملیك بسته خواهد شد.

 

وی افزود: كار ساخت واحدهای اجاره به شرط تملیك از سال 77 شروع شده بود و دولت نیز قرار بود 104 هزار واحد مسكونی را در قالب این طرح احداث كند. اما از آنجایی كه بانك به جای 50 درصد، تنها 8 درصد از تسهیلات لازم را فراهم كردند، ‌احداث این واحدها به درازا كشید ولی تلاش كردیم با استفاده از منابع محدود داخلی سازمان كار را ادامه دهیم كه موفق شدیم پرونده این واحدها را ببندیم.

 

مهندس مهرآبادی در ادامه به رویكردهای مختلف پس از انقلاب اسلامی برای حل مشكل مسكن اشاره و تصریح كرد: اولین رویكرد واگذاری زمین حمایتی بود كه در اكثر موارد به طور انفرادی واگذار شد. اگر چه با این سیاست دولت توانست قیمت ها را كنترل كند، پس از گذشت مدتی این طرح با مشكلاتی مانند گسترش بی رویه شهرها، بالارفتن هزینه اداره كردن شهرها و پایین آمدن كیفیت ساخت و ساز به دلیل ساخت مسكن توسط مصرف كننده روبرو شد.

 

رئیس سازمان ملی زمین و مسكن در ادامه به اتخاذ سیاست ساخت واحدهای اجتماعی اشاره كرد و گفت: این واحدها كه در اكثر موارد زیربنایی حدود 50 مترمربع داشتند علاوه بر زمین از 20 درصد آورده نقدی نیز برخوردار بودندكه در حقیقت جای زمین حمایتی را با مسكن حمایتی عوض می كرد. در این میان ساخت 104 هزار واحد از این واحدهای مسكونی این طرح توسط دولت شروع شد اما به دلیل همكاری نكردن بانك ها در اعطای تسهیلات مدت زمان اجرای طرح طولانی شد.

 

وی به رویكرد و سیاست سوم اتخاذ شده برای حل مشكل مسكن اشاره كرد و افزود: پس از آن كه نتایج طرح جامع مسكن نشان داد حدود 3 میلیون نفر خانوار فاقد مسكن در كشور وجود دارند و به طور عمده جزء 5 دهك اول در آمدی هستند، دولت سیاست حذف قیمت زمین از قیمت مسكن كه 35 تا 55 درصد قیمت تمام شده مسكن را به خود اختصاص می داد در پیش گرفت. در این میان كاهش نرخ سود بانكی از 18 درصد به 12 درصد نیز كمك شایانی برای تامین وام ارزان قیمت متقاضیان طرح مسكن مهر كرد.

 

رئیس سازمان ملی زمین و مسكن با بیان این كه تاكنون برای 900 هزار نفر از متقاضیان طرح مسكن مهر زمین تامین شده است، ادامه داد: تاكنون 520 هزار واحد مسكونی قرارداد منعقد كرده اند كه از این تعداد برای 442 هزار واحد پروانه صادر شده ، 200 هزار واحد پی سازی را تمام كرده اند و در 77 هزار واحد نیز كار احداث اسكلت و سقف ساختمان تمام شده است. در این میان پس از آغاز دوره وزارت مهندس نیكزاد به عنوان وزیر مسكن و شهرسازی ، كل اجرای طرح مسكن مهر از‌آغاز تا پایان بر عهده سازمان ملی زمین ومسكن گذاشته شده است كه با تقسیم كردن كشور به 6 گروه و تعیین مدیر برای هر گروه با حضور كارشناسان فنی سازمان در محل پروژه ها و تهیه گزارش های لازم و ابلاغ بخشنامه ها، شاهد تسریع در روند ساخت واحدهای مسكونی طرح مسكن مهر هستیم.

 

معاون وزیر مسكن وشهرسازی ضمن اشاره به آغاز افتتاح 50 هزارواحد مسكونی طرح مسكن مهر از دهه فجر تصریح كرد: از این تعداد 42 هزار از پروژه های طرح مسكن مهر سازمان ملی زمین ومسكن و باقی نیز از پروژه های شهرهای جدید هستند . دراین میان رشد آمارهایی همچون تعداد پروانه های اخذ شده كه با رشد 49 درصدی از 297 هزار پروانه در شهریور ماه به 442 هزار پروانه ساخت رسیده است و از سوی دیگر نیز پی سازی نیز كه با رشد 132 درصدی از 79 هزار واحد در شهریور به 200 هزار واحد رسیده نمایانگر شتاب گرفتن طرح مسكن مهر است.

 

مهندس مهرآبادی به رشد 226 درصدی در ساخت اسكلت واحدهای مسكونی طر مسكن مهر اشاره كرد و گفت: ساخت اسلكت از 19 هزار واحد در شهریور ماه به 77 هزار واحد رسیده و سفت كاری نیز با رشد 400 درصدی از 4900 واحد به 29 هزار واحد طی شهریورماه تاكنون رسیده است.

 

وی به افزایش تعداد متقاضیانی كه در هر ماه از تسهیلات طرح مسكن مهر استفاده می كند اشاره كرد و ادامه داد: طی سال 87، ماهانه 8 هزار نفر از این تسهیلات استفاده كردندو این تعداد طی سه ماهه اول 88 به ماهانه 11 هزار نفر، طی سه ماهه دوم 88 به ماهانه 15 هزار نفر و طی آبان، آذر و دی ، ماهانه 37 هزار نفر تسهیلات طرح مسكن مهر را دریافت كرده اند.

 

معاون وزیر مسكن وشهرسازی با اشاره به وجود امكان مشاركت اقشار و نهادهای مختلف مانند تعاونی ها، گروههای 3 نفره،‌انبوه سازان ، كمیته امداد وخیرین مسكن ساز تصریح كرد: هم اكنون 480 هزار واحد مسكونی توسط انبوه سازان و سازندگان حرفه ای مسكن به طور نیمه تمام وجود دارد كه بسیاری تقاضای تهاتر واحدهای خود وتبدیل به طرح مسكن مهر را دارند.