http://mymoein.files.wordpress.com/2009/06/2l.jpg


نهاد تحقیقاتی وابسته به وزارت مسكن توانست ظرف 44 روز یك ساختمان مسكونی دو طبقه تك واحدی ساخته و آن را برای افتتاح توسط وزیر مسكن، آماده بهره برداری كند. آنچه برای ساخت این خانه به كار گرفته شده تكنولوژی 100 درصد بومی است كه تحت عنوان «ساخت مسكن در 60 روز» در دولت قبل تعریف شد، اما حالا این پروژه به «ساخت مسكن در 45 روز» تغییر ماهیت داده و پیمانكار طرف همكار با وزارت مسكن آمادگی دارد 1000 واحد مسكونی را از این طریق ظرف یك ماه و نیم ساخته و تحویل دهد.

نهاد تحقیقاتی وابسته به وزارت مسكن توانست ظرف 44 روز یك ساختمان مسكونی دو طبقه تك واحدی ساخته و آن را برای افتتاح توسط وزیر مسكن، آماده بهره برداری كند. آنچه برای ساخت این خانه به كار گرفته شده تكنولوژی 100 درصد بومی است كه تحت عنوان «ساخت مسكن در 60 روز» در دولت قبل تعریف شد، اما حالا این پروژه به «ساخت مسكن در 45 روز» تغییر ماهیت داده و پیمانكار طرف همكار با وزارت مسكن آمادگی دارد 1000 واحد مسكونی را از این طریق ظرف یك ماه و نیم ساخته و تحویل دهد. خانه هایی كه با تكنولوژی 45 روزه ساخته می شود 75 متر مربع مساحت دارد و دیوارهای آن به جای گچ و سیمان و آجر، از جنس جدیدی كه در ظاهر لایه نازكی دارد تشكیل شده است.
علی نیكزاد دیروز صبحانه را در خانه ای كه ساخت آن 44 روز پیش توسط مركز تحقیقات شروع شده بود، صرف كرد و به خبرنگار «دنیای اقتصاد» گفت: برای اینكه این شیوه ساخت را به تولید انبوه برسانیم به نیروی كار ماهر و آموزش دیده نیاز داریم.همزمان با افتتاح ساختمان دو طبقه با استفاده از «فن آوری های نوین در 44 روز» فاز دیگری از اجرای صنعتی سازی كلید خورد.به فاصله دو هفته از آغاز اجرای صنعتی سازی در شهر جدید پرند، شهر جدید هشتگرد نیز شاهد كلنگ زنی پروژه ای است كه قرار است بالغ بر هزار واحد مسكونی صنعتی سازی طی حداكثر 6 ماه در آن ساخته شود.
به گزارش دنیای اقتصاد، همزمان با آغاز این دو پروژه بزرگ صنعتی سازی به نظر می رسد كه موج استفاده از صنعتی سازی در ساخت وسازها در حال گسترش است و اگر پیشتر نتیجه تاكید مكرر كارشناسان بر استفاده از فن آوری های نوین در ساخت وسازها در حد برپایی چند كنفرانس، همایش و سمینار علمی بود، اما این بار این مهم جنبه اجرایی پیدا كرده است.مركز تحقیقات مسكن و ساختمان مسوول مستقیم ترویج سازه های نوین در امر ساخت وساز است. بر این اساس كارشناسان تاكید دارند: این مركز در ترویج و نهادینه كردن امر صنعتی سازی باید دقت كند كه در انتخاب سازه های نوین، اقلیم، فرهنگ و خواست مردم را در نظر گیرد تا در این مسیر بتواند موفقیت های لازم را كسب كند.
همچنین صاحبنظران بر این مساله متفق القول هستند كه امر صنعتی سازی فقط در قالب انبوه سازی توجیه اقتصادی دارد. البته كلید خوردن صنعتی سازی در شهر جدید پرند و هشتگرد حاكی از آن است كه مسوولان مفهوم صنعتی سازی را به درستی دریافته اند و باید منتظر بود كه اجرای آن نیز به درستی اعمال شود.
به گزارش «دنیای اقتصاد» پیش تر رییس مركز تحقیقات مسكن و ساختمان در آذر ماه سال گذشته به منظور ترویج صنعتی سازی طی یك كنفرانس خبری وعده داد ساخت مسكن 45 روزه در دی ماه همان سال محقق خواهد شد كه این وعده به هیچ وجه در آن سال عملی نشد.
شنیده ها حاكی از آن است كه وزیر مسكن و شهرسازی طی دیداری با رییس مركز تحقیقات مسكن شرط تدوام حضور فاطمی عقدا در این مركز را اجرای پروژه مسكن دوماهه دانسته است و همین امر باعث شده تا مركز تحقیقات مسكن در این زمینه تعجیل كند. همزمان با افتتاح مسكن 45 روزه با تاخیر یك ساله، وزیر مسكن و شهرسازی در مراسم افتتاح این پروژه در گفت وگوی اختصاصی با «دنیای اقتصاد» گفت: همچنان كه 45 روز پیش وعده داده بودیم و اذعان داشتیم كه ساختمان دو طبقه ای با فن آوری نو و با استفاده از مصالح جدید طی بازه زمانی 45 روزه خواهیم ساخت، با گذشت 44 روز این ساختمان امروز افتتاح شد. این سازه كلیه مصادیق فن آوری های نوین شامل ارزان سازی، كیفی سازی، سریع سازی و مقاومت در برابر زلزله را دارا است. نیكزاد خاطرنشان ساخت: با توجه به انطباق این سازه با آیین نامه 2800 مقررات ملی ساختمان، وزارت مسكن نیز به مركز تحقیقات ساختمان مجوز ساخت این سازه را داد و این سازه تا سقف 3 واحد نیز اجازه ساخت گرفته است.به گفته نیكزاد، قرار است از این نوع سازه طی یك بازه زمانی 6 ماهه بالغ بر 1000 واحد مسكونی با قیمت مقطوع ساخته شود.
وی تاكید كرد: این اولین سازه ای است كه فن آوری آن 100 درصد بومی و با اقلیم های مختلف قابل تطبیق است.به گفته وزیر مسكن و شهرسازی آموزش منابع انسانی از جمله اولویت های لازم به منظور نهادینه كردن این سازه به صورت سراسری است.وی اظهار امیدواری كرد كه با همكاری دوجانبه وزارت مسكن و سازمان فنی و حرفه ای تمهیدات لازم به منظور آموزش نیروهای انسانی فراهم شود.وزیر مسكن و شهرسازی این سازه را برای اسكان دائم مردم مناسب دانست و گفت: نباید تصور شود كه این سازه جنبه آزمایشگاهی دارد. وی در مورد قیمت تمام شده این سازه گفت: قیمت این سازه با توجه به كلیه امكانات جانبی نظیر شیشه دوجداره، پكیج، كف سرامیك و .. متر مربعی300 هزار تومان است و قیمت تمام شده بقیه واحدها در تیراژ انبوه قطعا از این رقم هم كمتر خواهد شد. وزیر مسكن اظهار داشت: با توجه به اینكه حداقل متراژ این واحدها 75 متر مربع است و با توجه به اینكه وام صنعتی سازی 20 میلیون تومان است در نتیجه مردم با 6 میلیون تومان سهم آورده می توانند صاحب مسكن شوند.نیكزاد افزود: استفاده از سازه مسكن 45 روزه علاوه بر مسكن مهر قابلیت استفاده در سطح شهر را دارد؛ چرا كه این سازه بومی و بر مبنای مقررات ملی ساختمان است.
پاشنه آشیل «45 روزه» به روایت وزیر
وی گفت :تنها پاشنه آشیل بهره گیری از این سازه جدید كمبود منابع انسانی آموزش دیده در این زمینه است كه با همكاری سازمان فنی و حرفه ای قطعا این مشكل مرتفع خواهدشد.
وی گفت: در صورتی كه تیم حرفه ای لازم از منابع انسانی آموزش دیده در این زمینه آماده شود در هر گوشه از كشور امكان ساخت این سازه فراهم خواهد شد.وی در پاسخ به سوال «دنیای اقتصاد» مبنی بر اینكه با توجه به اینكه بنا به اذعان مهندس مشاور این سازه، امكان ساخت این نوع مسكن فقط در شهر هشتگرد آزمایش شده است و تجویز ساخت این سازه در كل كشور بر مبنای چه منطقی است، گفت: مركز تحقیقات ساختمان و مسكن تطبیق این سازه را بر اقلیم های مختلف طراحی كرده است و اگر منابع انسانی آموزش های لازم را ببیند، امكان ساخت آن در سراسر كشور وجود خواهد داشت.
از دیگر سو دكتر محمود فاطمی عقدا، رییس مركز تحقیقات مسكن و ساختمان نیز در گفت وگوی اختصاصی با «دنیای اقتصاد» گفت: این سازه با تولید فن آوری های جدید بومی ساخته شده است و عمر سازه در حدود 60 سال است كه برای مناطق بادخیز و لرزه خیز بسیار مناسب است.وی گفت: این ساختمان از نظر معماری، سازه و تاسیسات كاملا آزمایش شده است. به طوری كه دیوارهای داخلی آن گچ برگ هستند و برخلاف ظاهر كه نازك به نظر می آیند اما بسیار مقاومند كه البته به منظور رفع این مشكل در آینده قرار است با قرار دادن لایه فوم در دیوارهای آن از میزان نازك بودن این سازه بكاهیم. فاطمی عقدا افزود: این ساخت وساز اولین ساخت وساز 100 در صد صنعتی در كشور است كه هزینه تمام شده آن مترمربعی 300 هزار تومان است.وی اظهار امیدواری كرد كه با اشاعه ساخت وساز های صنعتی از میزان ساخت وسازهای سنتی نادرست كاسته شود.
از دیگر سو مهندس محمد بابائیان، پیمانكار پروژه مسكن 45 روزه نیز به «دنیای اقتصاد» گفت: در همه جای دنیا استفاده از خانه های پیش ساخته از دیرباز رواج داشته است. بر این اساس در قاره آسیا از 50 سال پیش استفاده از این سازه ها رواج داشته است و در ایران نیز بهره گیری از صنعتی سازی در ساخت وسازهای ما حركت رو به جلویی در پیش گرفته است.وی گفت: مركز تحقیقات مسكن و ساختمان پیشنهاد داده تا این سازه براساس اقلیم های مختلف كشور شامل خشك و مرطوب و ... طراحی و آزمایش شود كه در آینده ای نزدیك قطعا این پیشنهادها اجرایی خواهد شد و به دنبال آن شاهد استفاده از این سازه در كل كشور خواهیم بود.وی گفت: تاكنون در هیچ كجای دنیا و كشور ساخت مسكن به این روش سابقه نداشته است و امیدواریم كه با ساخت این نوع مسكن شاهد تحول عظیم در امر صنعتی سازی باشیم.
منبع : دنیای اقتصاد