http://www.mhud.gov.ir/Portal/Picture/ShowPicture.aspx?ID=688b60bc-f9d9-425b-9a34-3221ef7bdff7

وزیر مسكن و شهرسازی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی وزرات مسكن و شهرسازی در خصوص آمار دقیق واجدین شرایط شناسایی شده در طرح مسكن مهر، ویژگی افرادی كه طرح مسكن مهر به آنها تعلق می گیرد و آخرین وضعیت پیشرفت پروژه ها، اظهار داشت: بالغ بر یك میلیون نفر واجد شرایط مسكن مهر در شهرهای كشور شناسایی شده اند كه تقریبا به همین میزان نیز زمین تهیه شده است... تاریخ انتشار: 5/11/88

وزیر مسكن و شهرسازی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی وزرات مسكن و شهرسازی در خصوص آمار دقیق واجدین شرایط شناسایی شده در طرح مسكن مهر، ویژگی افرادی كه طرح مسكن مهر به آنها تعلق می گیرد و آخرین وضعیت پیشرفت پروژه ها، اظهار داشت: بالغ بر یك میلیون نفر واجد شرایط مسكن مهر در شهرهای كشور شناسایی شده اند كه تقریبا به همین میزان نیز زمین تهیه شده است.

 

ایشان افزود: از میان یك میلیون نفر واجدین شرایط مسكن مهر در كل كشور، تاكنون برای 525 هزار واحد مسكونی انعقاد قرارداد صورت گرفته است كه این  عقد قرارداد هم تعاونی ها و افرادی كه به صورت گروهی در تعدادی از استان ها اقدام به ساخت و ساز كرده اند و هم انبوه سازان طرف قرارداد با وزارت مسكن و شهرسازی را شامل می شود.

 

مهندس نیكزاد با بیان این كه تاكنون 440 هزار واحد مسكونی مهر پروانه ساخت اخذ كرده اند و 200 هزار واحد مسكونی نیز به مرحله ریختن فوندانسیون رسیده اند، در خصوص مسكن روستایی نیز اضافه كرد : تاكنون فوندانسیون 100 هزار واحد مسكونی در روستاها ریخته شده است  و200 هزار واحد مسكن روستایی نیز در حال انجام كارهای مقاوم سازی به سر می برند.

 

ایشان تاكید كرد: دلیل گزارش آمار فوندانسیون به مردم این است كه وقتی "ریخته شدن فوندانسیون" در یك قطعه زمین عنوان می شود، به این معناست كه این قطعه زمین بلامعارض بوده،  نقشه آن مورد تایید شهرداری است و شهرداران محترم نیز دستور صدور پروانه ساختمانی و اجازه ساخت را داده ا ند و عملیات در حال پیشرفت است.

 

وزیر مسكن و شهرسازی ادامه داد: 3500 میلیارد تومان خط اعتباری ما از بانك مسكن برای مسكن مهر شهرها تعیین شده است كه پرداخت آن به صورت سریع در كشور دارد انجام می شود. این تسهیلات برای پروژه هایی كه به صورت غیرصنعتی و سنتی دارند می سازند، همان سقف 15 میلیون تومان است و برای آنها كه به شیوه صنعتی مشغول احداث ساختمان می باشند، 20 میلیون تومان تسهیلات به آنها پرداخت می شود.

 

وی اضافه كرد: بالغ بر 900 میلیارد تومان از خط اعتباری تخصیص داده شده برای طرح مسكن مهر جذب گردیده و پرداخت شده است بنابراین مشكلی در زمینه اعطای تسهیلات برای ساخت مسكن مهر نداریم.

 

مهندس نیكزاد اضافه كرد: 200 هزار واحد مسكونی نیز بنیاد مسكن انقلاب اسلامی هم اكنون در روستاها در حال ساخت می باشد. 140 هزار واحد نیز از طریق بانك ها انعقاد قرارداد شده و عملیات اجرایی آنها آغاز شده است.

 

وی نتیجه گیری كرد: مجموعا از  یك میلیون و 200 هزار واحد مسكونی - كه یك میلیون آن واجد شرایط مسكن مهر در كشور هستند-  سالانه ما 200 هزار واحد مسكونی نوسازی و ساخت و ساز در مسكن روستایی انجام می دهیم. حدود 340 هزار واحد پی ریزی شده است و هم اكنون در حدود 1910 میلیارد تومان از خط اعتباری 5000 میلیارد تومان ( كه 3500  میلیارد تومان آن به شهرها تخصیص داده شده و 1500 میلیارد تومان آن به روستاها اختصاص دارد) جذب شده است و بنابراین اعلام می كنم كه تكلیف مسكن مهر در همه استان های كشور یعنی در همه شهرهای زیر 25 هزار نفر، در همه شهرهای بالای 25 هزار نفر ، در تمام شهرهای جدید  و همچنین تكلیف مقاوم سازی روستایی در همه روستاهای كشور مشخص شده و كارها به نحو مطلوب و رضیت بخشی در حال پیشرفت است.

 

وزیر مسكن و شهرسازی در ادامه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر ارائه آمار دقیق پیشرفت طرح مسكن مهر در استان ها عنوان كرد: ما آمار دقیق را داریم، ولی ملاك ارزیابی ما برای ارائه آمار،  پی های ریخته شده است. اگرچه قراردادهای منعقد شده، زمین واگذار شده و پروانه های اخذ شده كارهای مهمی هستند اما چون از نظر ما جزو عملیات اجرایی محسوب نمی شوند،  ملاك ما تعداد پی های ریخته شده است.

 

وی افزود: از زمان ورود بنده به وزارت مسكن و شهرسازی عدد پی های ریخته شده رشد قابل توجه ای را داشته است. در شهرها از 80 هزار واحد پی ریخته شده در چهار ماه قبل، اكنون به 200 هزار واحد پی ریخته شده رسیده ایم. در روستاها نیز از60 هزار واحد پی ریخته شده به 140 هزار واحد پی ریخته شده رسیده ایم. این آمار بیانگر آن است كه كار با شدت و با رعایت اصول  و رفع موانع قبلی در حال رشد است. از باب تسهیلات نیز هیچ مشكلی نداریم. شهرداری ها هم در حال انجام كارهای لازم هستند. پشتیبانی بابت نقشه های لازم در بنیاد مسكن و سازمان های مسكن و شهرسازی استان ها دارد انجام می شود. نظامات مهندسی روستایی و نظامات مهندسی ناظر بر پروژه های شهری با هم همكاری تنگاتنگی دارند. استانداری ها نیز در سراسر كشور همگی با ما همكاری جدی دارند و تشكیل جلسه شورای مسكن را در دستور كار خود دارند. علاوه بر این موارد، هر پانزده روز یك بار نیز گزارش عملكرد به رئیس جمهور ارائه و در خواست های لازم از ایشان تقاضا می شود.

 

مهندس نیكزاد در ادامه با بیان این كه وی تاكنون به 27 استان كشور سفر داشته است تا با بازدید از مناطق مختلف و برگزاری جلسه با مسئولین استانی، مشكلات و موانع فراروی مسكن مهر را از نزدیك بررسی و رفع كند، تاكید كرد:

در حال حاضر هم موقعیت زمانی ، هم قیمت مناسب و هم پشتیبانی دولت، استانداری ها، مطبوعات ،‌ صدا وسیما و افكار عمومی ایجاب می كند كه ما بتوانیم مردم را خانه دار كنیم.

 

وزیر مسكن و شهرسازی در پاسخ این سوال كه چه مژده ای برای مردمی كه منتظر شنیدن خبر خوش هستند دارید؛ بیان داشت:  از 12 بهمن تا آخر سال 1388 ، 50 هزار واحد مسكونی را كه مجموعا حدود 5 میلیون متر مربع مساحت و 1500 میلیارد تومان سرمایه گذاری بخش دولتی و خصوصی را پشت سر خود دارند ، در سراسر كشور افتتاح خواهیم كرد.

 

وی در تشریح این پروژه های آماده افتتاح تصریح كرد: این پروژه ها عمدتا شامل مسكن مهر 99 ساله ، مسكن های « اجاره به شرط تملیك» كه خود وزارت مسكن و شهرسازی ساخته و با 30 درصد نقد و الباقی تقسیط 15 ساله واگذار می كند، پروژه هایی را كه وزارت مسكن و شهرسازی قبلا در آنها مشاركت داشته است ، پروژه هایی كه به صورت اجاره ای به افراد حقیقی و حقوقی واگذار شده و  بالاخره پروژه هایی كه از طریق فناوری و در بافت های فرسوده با رویكرد جدید دولت مبنی بر پرداخت وام ساخته شده است، می باشد كه مجموعا 50 هزار واحد مسكونی از 12 بهمن تا پایان سال افتتاح خواهیم كرد كه عمده این واحدهای در دست افتتاح، توسط انبوه سازان؛ تعدای نیز توسط گروه ها و تعاونی ها در سراسر كشور -  چه در استان ها و چه در شهرهای جدید-  اجرا خواهد شد.

 

مهندس نیكزاد همچنین در خصوص نقش انبوه سازان در تسریع ساخت مسكن مهر خاطر نشان كرد: من از بدو ورود به وزارت مسكن وشهرسازی از انبوه سازان برای همكاری دعوت كردم چرا كه معتقدم آنها توان مالی و فنی، تجربه كافی و تجهیزات لازم را برای ساخت مسكن در كشور دارند. در جلسه ای كه با شورای مركزی انبوه سازان سراسر كشور داشتم، خطاب به آنها گفتم شما 6 هزار نفر هستید و اگر هر كدام از شما 100 هزار واحد بسازد، مجموعا 600 هزار واحد مسكونی خواهیم داشت. انبوه سازان  از ما تضمین خرید می خواستند كه ما به همین منظور توافقنامه سه جانبه ای بین وزارت مسكن و شهرسازی،  انبوه سازان و بانك مسكن امضا  كردیم  كه هم اكنون تعداد زیادی از این توافقنامه های سه جانبه خصوصا در شهرهای جدید هشتگرد و پرند و همچنین در استان ها در حال عملیاتی شدن است.

 

وی در همین خصوص اضافه كرد: وزارت مسكن و شهرسازی با سه شرط با انبوه سازان قرادارد عقد كرده است: اولا مدت زمانی كه پروژه به اتمام می رسد، دوما  قیمت به متر مربع مقطوع در فرجه زمانی یكسال ، و سوما مشخصات فنی اجزای ساختمانی كه می خواهند بسازند كه همه آیتم های لازم در سفت كاری، نازك كاری و اتمام پروژه را مشخص كرده و با آنها قرارداد می بندیم. اما طرف مقابل پیمانكاران، وزارت مسكن و شهرسازی است؛ در استان ها روسای سازمان های مسكن و شهرسازی و در شهرهای جدید نیز مدیران عامل شهرهای جدید این قراردادها را امضا می كنند. به این طریق انبوه سازان می توانند با خیال راحت ساخت و ساز خود را دنبال كنند و ما هم در فكر تامین منابع از طریق سیستم بانكی و از طریق آورده ی متقاضیان مسكن مهر هستیم، البته این آورده هیچ ارتباطی با انبوه سازان ندارد و طرف حساب انبوه سازان دولت است.

 

وی ادامه داد:  همچنین برای این كه هر چه زودتر از روش غیر صنعتی ساخت مسكن عبور كنیم و به سمت صنعتی سازی حركت كنیم، دولت طی یك ماه گذشته موضوع ارتقاء تسهیلات از 15 میلیون تومان به 20 میلیون تومان را مصوب كرده است و هم اكنون این موضوع در كشور در حال عملیاتی شدن است.

 

وی اضافه كرد: یك بار دیگر از كلیه انبوه سازان با آن سه شرط قید شده در سراسر كشور دعوت می كنم تا در سطح كشور برای ساخت و ساز حضور پیدا كرده و كمك نمایند تا ما بتوانیم هم از روش های غیر صنعتی عبور كرده و هم افراد متخصص و دارای تجربه لازم در زمینه ساخت و ساز را به این كار بگماریم.

 

وی افزود: البته واقعیت این است كه با توجه به وضعیت حاكم بر كشور و ثبات قیمت در زمین و مسكن ما انتظار داریم كه دوستان انبوه ساز با سود كم نیز به انبوه سازی ادامه دهند و ان شاء الله از  بركات این كار بهره مند شوند.

 

وزیر مسكن و شهرسازی در جمع بندی سخنان خود خاطر نشان كرد: ما در سه موضوع مشغول فعالیت و خدمت برای مردم هستیم؛ اول این كه در سطح كشور برای اخذ تسهیلات مسكن روستایی هیچ مشكلی نداریم ، این موارد در 27 استان كشور مصوب و صورت جلسه شده است. دوما در شهرهای زیر 25 هزار نفر اختیارات كامل را به استانداران محترم كشور تفویض كرده ایم. زمین را ما تهیه می كنیم اما این كه ساخت و ساز در چه سطحی ساخته شود، یك قطعه زمین یك طبقه یا دو طبقه یا سه طبقه باشد و به یك نفر یا سه نفر واگذار شود، با توجه به موقعیت اجتماعی محل، كویری بودن یا غیر كویری بودن ، داشتن زمین یا نداشتن زمین و فرهنگ اجتماعی حاكم بر منطقه ، در اختیار شورای مسكن است و به این شوراها نیز تاكید كرده ایم كه باید شرایط لازم را برای تسهیل در خانه دار شدن مردم فراهم كنند. و سوما این كه در شهرهای جدید و درشهرهای بالای 25 هزار نفر هم در حال پیگیری سه موضوع هستیم:از تعاونی هایی كه قبلا زمین را دریافت كرده اند، حتما حمایت كافی و لازم به عمل خواهد آمد. تاسیسات روبنایی اعم از مدرسه، فضای ورزشی و بهداشتی و در تاسیسات زیربنایی مثل زیرسازی ، جدول ، آسفالت ، آب ، برق، فاضلاب و گاز را هم وزارت مسكن و شهرسازی كمك می كند و هم وزارت نیرو  یك سوم آنها را از محل منابع تقبل كرده است و هم دولت عددی را به صورت متمركز در سال های 88 و 89 قرار داده است.

 

وی افزود: علاوه بر موارد ذكر شده، طرح های متنوع دیگری اعم از اضافه ی  بنا یا اشكوبی كه بخواهند در طبقات فوقانی بسازند، و یا تعاونی هایی كه قبلا ساختمان هایی ساخته اند اما شامل طرح مسكن مهر نیستند، در دست داریم.  ما از خط اعتباری مسكن مهر در اختیار آنها قرار می دهیم مشروط بر این كه فرم ج خود را قرمز كنند. در حال حاضر فضا و پشتیبانی عمومی و همچنین وضعیت مطلوب كنونی قیمت مصالح ساختمانی،  همگی دست به دست هم داده تا ما بتوانیم از انبوه سازان، تعاونی ها، شیوه گروهی سازی، و روش های صنعتی سازی استفاده كرده تا بتوانیم پاسخگوی خوبی برای نیاز انباشته ای كه در كشور در قبال مسئله مسكن وجود دارد، باشیم.

 

مهندس نیكزاد در خاتمه توضیحات خود تاكید كرد: من در كل مشكل خاصی فراروی طرح مسكن مهر نمی بینم و این را به خاطر 27 سفر استانی كه به شكل كارگاهی از پروژه های مسكن مهر بازدید كرده ام، می گویم. به مردم نیز مژده می دهم كه چراغ طرح مسكن مهر از 12 بهمن ماه تا پایان سال به طور مستمر با افتتاح 50 هزار واحد مسكونی مهر ، روشن می شود. این واحدها در 26 استان كشور افتتاح خواهند شد،  یعنی ما در تمام استان های كشور - به استثنای چهار استان كهكیلویه و بویر احمد، لرستان ، خراسان رضوی و بوشهر - افتتاح پروژه های مسكن مهر خواهیم داشت.